Skip to content

6 Matthew DrTrenton, NJ 08628

Built 1984

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 20, 1987

Property Information

Block419
Lot109
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,896
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
28%
Improvement Value:$137,300
72%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,500+6.4%
2024$7,050+5.4%
2023$6,692+1.4%
2022$6,596+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1984