Skip to content

4 Jacob CtTrenton, NJ 08628

Built 1985

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block419
Lot130
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
28%
Improvement Value:$136,000
72%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,461+6.4%
2024$7,013+5.4%
2023$6,657+1.4%
2022$6,562+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000
Sq Ft1,896DeedBook 6446, Page 799Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 6190, Page 1648Recorded4/8/2014

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 3715, Page 115

Property Sale

Sale
$90,400
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1985