Skip to content

54 Jacob CtTrenton, NJ 08628

Built 1985

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jun 1, 2000

Property Information

Block419
Lot138
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,778
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
27%
Improvement Value:$154,800
73%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,295+6.4%
2024$7,797+5.4%
2023$7,400+1.4%
2022$7,295+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 3842, Page 209

Property Sale

Sale
$101,347
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1985