Skip to content

818 River RdTrenton, NJ 08628

Built 1890

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
May 26, 2000

Property Information

Block419
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
29%
Improvement Value:$163,400
71%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,054+6.4%
2024$8,510+5.4%
2023$8,078+1.4%
2022$7,963+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 3830, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1890