Skip to content

19 Wilburtha RdTrenton, NJ 08628

Built 1805

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2016

Property Information

Block419
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD HIS:29
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,960
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
23%
Improvement Value:$230,400
77%
Total Assessment$299,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,768+6.4%
2024$11,061+5.4%
2023$10,499+1.4%
2022$10,349+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$374,000
DeedBook 4646, Page 103

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1805