Skip to content

16 Rebecca CtTrenton, NJ 08628

Built 1983

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block419
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage2,080
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
22%
Improvement Value:$198,100
78%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,962+19.3%
2024$8,348+5.4%
2023$7,923+1.4%
2022$7,810+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,080DeedBook 6563, Page 534Recorded7/30/2024

Property Sale

Sale
$166,900

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 6183, Page 147Recorded11/21/2013

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3977, Page 107

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983