Skip to content

26 Matthew DrTrenton, NJ 08628

Built 1984

Last Sale Price
$221,500
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block419
Lot99
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRMTH
Sq Footage2,080
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
26%
Improvement Value:$161,900
74%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566+6.4%
2024$8,052+5.4%
2023$7,643+1.4%
2022$7,534+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$221,500

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 6230, Page 527Recorded10/5/2015

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 6058, Page 598

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3498, Page 119

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$94,960
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1984