Skip to content

2 Wakefield DrTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block420
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,554
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
32%
Improvement Value:$188,900
68%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,938+6.4%
2024$10,281+5.4%
2023$9,759+1.4%
2022$9,619+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 4106, Page 34

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 3031, Page 54

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960