Skip to content

9 Riverview DrTrenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block420
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
32%
Improvement Value:$204,700
68%
Total Assessment$303,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,917+6.4%
2024$11,202+5.4%
2023$10,632+1.4%
2022$10,481+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4598, Page 263

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980