Skip to content

5 Riverview DrTrenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 19, 1997

Property Information

Block420
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,048
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
31%
Improvement Value:$216,400
69%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,334+6.4%
2024$11,594+5.4%
2023$11,004+1.4%
2022$10,847+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3176, Page 295

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980