Skip to content

16 Sandy LnTrenton, NJ 08628

Built 1982

Last Sale Price
$349,500
Last Sale Date
Jul 29, 2003

Property Information

Block422
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
26%
Improvement Value:$281,700
74%
Total Assessment$379,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,918+6.4%
2024$14,023+5.4%
2023$13,310+1.4%
2022$13,120+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$349,500
DeedBook 4585, Page 94

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982