Skip to content

9 Diane DrTrenton, NJ 08628

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 2, 2008

Property Information

Block422
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,029
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
31%
Improvement Value:$198,300
69%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$7,335+3.5%
2009$7,085+1.9%
2008$6,949+8.4%
2007$6,409+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5836, Page 174

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 3635, Page 222

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 2872, Page 175

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2584, Page 120

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960