Skip to content

13 Diane DrTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$60,100
Last Sale Date
Sep 24, 1991

Property Information

Block422
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,191
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,100
34%
Improvement Value:$180,600
66%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,725+6.4%
2024$10,082+5.4%
2023$9,569+1.4%
2022$9,433+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,100
DeedBook 2608, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1955