Skip to content

19 Scenic DrTrenton, NJ 08628

Built 2001

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Oct 31, 2001

Property Information

Block423.01
Lot32.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,512
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
20%
Improvement Value:$264,300
80%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,995+6.4%
2024$12,215+5.4%
2023$11,594+1.4%
2022$11,429+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 4170, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3503, Page 273