Skip to content

1020 River Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1900

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Jun 27, 2001

Property Information

Block423
Lot187
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G BRN
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,537
Acreage2.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
29%
Improvement Value:$239,400
71%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,258+6.4%
2024$12,463+5.4%
2023$11,829+1.4%
2022$11,660+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 4080, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1900