Skip to content

12 Westwood DrTrenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 18, 2013

Property Information

Block550
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,476
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
29%
Improvement Value:$201,000
71%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,193+6.4%
2024$10,522+5.4%
2023$9,987+1.4%
2022$9,844+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,476DeedBook 6183, Page 136Recorded11/21/2013

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962