Skip to content

29 Scenic DrTrenton, NJ 08628

Built 2003

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 10, 2003

Property Information

Block423.01
Lot343.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,942
Acreage2.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
21%
Improvement Value:$335,600
79%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,637+6.4%
2024$15,638+5.4%
2023$14,843+1.4%
2022$14,632+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 4693, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$6,150
DeedBook 4197, Page 112