Skip to content

40 Bernard Dr

Trenton, NJ 08628

Built 2001

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 25, 2012

Property Information

Block423.01
Lot344.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,892
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
21%
Improvement Value:$345,200
79%
Total Assessment$434,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,081+6.4%
2024$16,056+5.4%
2023$15,240+1.4%
2022$15,022+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6156, Page 1798

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 3950, Page 120