Skip to content

1106 River RdTrenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block423.03
Lot320
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,110
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
20%
Improvement Value:$342,400
80%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,829+6.4%
2024$15,819+5.4%
2023$15,015+1.4%
2022$14,801+34.3%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000
Sq Ft2,110DeedBook 6374, Page 911Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6217, Page 618Recorded4/30/2015

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 3354, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1980