Skip to content

20 Windybush WayTitusville, NJ 08560

Built 1977

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block436
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,098
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
29%
Improvement Value:$217,100
71%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,011+6.4%
2024$11,291+5.4%
2023$10,716+1.4%
2022$10,564+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5565, Page 141

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4515, Page 27

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3296, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1977