Skip to content

7 Westwood DrTrenton, NJ 08628

Built 1976

Last Sale Price
$467,900
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block551
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,090
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
39%
Improvement Value:$168,500
61%
Total Assessment$276,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,863+6.4%
2024$10,211+5.4%
2023$9,692+1.4%
2022$9,554+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$467,900
Sq Ft2,090DeedBook 6495, Page 1180Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2557, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1976