Skip to content

1030 River Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1987
Public Property

Last Sale Price
$1,675,000
Last Sale Date
Aug 15, 2011

Property Information

Block423
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage8,658
Acreage10.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,400
13%
Improvement Value:$1,667,400
87%
Total Assessment$1,922,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$27,137+7.3%
2011$25,284+2.4%
2010$24,684+3.4%
2009$23,870+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,675,000
DeedBook 6120, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN