Skip to content

1014 River Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block423
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,639
Acreage5.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
38%
Improvement Value:$189,300
62%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,968+8.8%
2024$11,000+5.5%
2023$10,428+1.5%
2022$10,276+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,639DeedBook 6536, Page 1723Recorded10/3/2023

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 3725, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1955