Skip to content

94 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block424
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,052
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
32%
Improvement Value:$154,400
68%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+6.4%
2024$8,414+5.4%
2023$7,986+1.4%
2022$7,873+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938