Skip to content

88 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1918

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
May 14, 1993

Property Information

Block424
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,856
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
29%
Improvement Value:$160,500
71%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+6.4%
2024$8,363+9.9%
2023$7,608+1.4%
2022$7,499+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 2689, Page 103

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918