Skip to content

59 Montague AveTrenton, NJ 08628

Built 1953

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block432
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,509
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
36%
Improvement Value:$168,300
64%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,336+6.4%
2024$9,716+5.4%
2023$9,222+1.4%
2022$9,090+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft1,509DeedBook 6441, Page 784Recorded5/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1953