Skip to content

121 Glendale DrTrenton, NJ 08618

Built 1941

Last Sale Price
$176,500
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block440
Lot212
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,488
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
32%
Improvement Value:$134,600
68%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,764+6.4%
2024$7,298+5.4%
2023$6,927+1.4%
2022$6,828+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$176,500

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 6362, Page 240Recorded3/26/2019

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3809, Page 46

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 2740, Page 328

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1941