Skip to content

19 Thurston Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1933

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block276
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,477
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
29%
Improvement Value:$119,900
71%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643+6.4%
2024$6,244+5.4%
2023$5,927+1.4%
2022$5,842+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,477DeedBook 6374, Page 1070Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 6114, Page 543

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 2656, Page 289

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1933