Skip to content

724 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$422,856
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block445
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
28%
Improvement Value:$101,300
72%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,530+6.4%
2024$5,198+5.4%
2023$4,934+1.4%
2022$4,863+2.7%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$422,856
DeedBook 6362, Page 765

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6115, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1940