Skip to content

728 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block445
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
23%
Improvement Value:$134,700
77%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,843+6.4%
2024$6,433+5.4%
2023$6,106+1.4%
2022$6,019+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 6318, Page 855Recorded2/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940