Skip to content

716 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$179,450
Last Sale Date
Dec 26, 2018

Property Information

Block445
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
30%
Improvement Value:$91,800
70%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,156+6.4%
2024$4,847+5.4%
2023$4,600+1.4%
2022$4,535+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,450

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6353, Page 426Recorded12/28/2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6028, Page 622

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940