Skip to content

527 Pingree Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block446
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,584
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
31%
Improvement Value:$107,300
69%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,135+6.4%
2024$5,767+12.3%
2023$5,137+1.4%
2022$5,064+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6349, Page 1954Recorded11/29/2018

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 2774, Page 193

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940