Skip to content

531 Pingree Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block446
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,536
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
33%
Improvement Value:$92,900
67%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,447+6.4%
2024$5,120+5.4%
2023$4,860+1.4%
2022$4,791+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
Sq Ft1,536DeedBook 6374, Page 1787Recorded7/23/2019

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940