Skip to content

1955 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block446
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
19%
Improvement Value:$176,200
81%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,554+6.4%
2024$8,041+5.4%
2023$7,632+45.7%
2022$5,237+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,536DeedBook 6428, Page 231Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6327, Page 467Recorded5/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940