Skip to content

615 Westmoreland Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1945

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block447
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
30%
Improvement Value:$146,500
70%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,232+6.4%
2024$7,738+5.4%
2023$7,344+1.4%
2022$7,240+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6280, Page 1632Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6254, Page 1445Recorded7/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1945