Skip to content

321 Pingree Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 29, 2011

Property Information

Block447
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,314
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
27%
Improvement Value:$179,200
73%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,656+6.4%
2024$9,076+5.4%
2023$8,615+1.4%
2022$8,492+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 6131, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1950