Skip to content

614 Latona Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2020

Property Information

Block447
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,381
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
31%
Improvement Value:$137,200
69%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,858+6.4%
2024$7,387+5.4%
2023$7,011+1.4%
2022$6,911+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 6006, Page 705

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 5093, Page 266

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 4807, Page 259

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4328, Page 1

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 2874, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1948