Skip to content

630 Latona Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1968

Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block447
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,854
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
27%
Improvement Value:$173,000
73%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,298+6.4%
2024$8,740+5.4%
2023$8,295+1.4%
2022$8,177+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968