Skip to content

20 Pennroad Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2001

Property Information

Block120
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,371
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
25%
Improvement Value:$134,100
75%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,032+6.4%
2024$6,610+5.4%
2023$6,274+1.4%
2022$6,185+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 3359, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1940