Skip to content

19 Patton DrTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block450
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,370
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
23%
Improvement Value:$220,300
77%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,268+19.4%
2024$9,438+5.4%
2023$8,958+1.4%
2022$8,831+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$417,500
Sq Ft2,370DeedBook 6532, Page 1383Recorded8/29/2023

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 3620, Page 127

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950