Skip to content

14 Patton Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block451
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,334
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
32%
Improvement Value:$134,200
68%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,748+6.4%
2024$7,283+5.4%
2023$6,913+1.4%
2022$6,814+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
Sq Ft1,334DeedBook 6587, Page 164Recorded4/2/2025

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook 3405, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1950