Skip to content

568 Cleardale AveTrenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block289
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,335
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
32%
Improvement Value:$131,600
68%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,654+10.2%
2024$6,944+5.6%
2023$6,579+1.5%
2022$6,481+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940