Skip to content

16 Bruce LnTrenton, NJ 08638

Built 1951

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Sep 16, 2005

Property Information

Block453
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,152
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
35%
Improvement Value:$87,300
65%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,270+6.4%
2024$4,954+5.4%
2023$4,702+1.4%
2022$4,635+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 5191, Page 168

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951