Skip to content

1337 Parkside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1948

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Feb 18, 2017

Property Information

Block453
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
27%
Improvement Value:$121,000
73%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,545+6.4%
2024$6,152+5.4%
2023$5,839+1.4%
2022$5,756+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 6277, Page 1437Recorded2/27/2017

Property Sale

Sale
$51,500

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 6267, Page 326Recorded11/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1948