Skip to content

2 Bruce Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1949

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Nov 1, 1993

Property Information

Block454
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,350
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
34%
Improvement Value:$97,300
66%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,793-7.0%
2024$6,226+20.4%
2023$5,169+1.4%
2022$5,095+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2746, Page 242

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1949