Skip to content

23 Scarsdale AveTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block465
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,488
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
29%
Improvement Value:$128,200
71%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+6.6%
2024$6,419+5.6%
2023$6,080+1.5%
2022$5,990+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950