Skip to content

106 Rutledge Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block467
Lot122
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,402
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
33%
Improvement Value:$105,500
67%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,194+6.4%
2024$5,823+5.4%
2023$5,527+1.4%
2022$5,448+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,402DeedBook 6599, Page 246Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 6119, Page 952

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 6029, Page 715

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4044, Page 249

Property Sale

Sale
$81,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950