Skip to content

118 Rutledge AveTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Oct 31, 2000

Property Information

Block467
Lot128
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,326
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
32%
Improvement Value:$108,100
68%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,047+2.2%
2024$5,919+5.4%
2023$5,618+1.4%
2022$5,538+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 3939, Page 217

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2642, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1950