Skip to content

6 Glen Stewart Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block473
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,302
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
27%
Improvement Value:$151,300
73%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,153+6.4%
2024$7,664+5.4%
2023$7,274+20.1%
2022$6,057+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 6346, Page 139Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 3425, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1953