Skip to content

19 Glen Stewart Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block474
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,216
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
28%
Improvement Value:$141,800
72%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,779+6.4%
2024$7,313+5.4%
2023$6,941+17.0%
2022$5,932+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,216DeedBook 6601, Page 897Recorded8/22/2025

Property Sale

Sale
$206,500
Sq Ft1,216DeedBook 6577, Page 543Recorded12/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1951